Путін використає теракт у «Крокус Сіті Холі» для посилення диктатури, – The Economist

Читать на русском

Путін використає теракт у «Крокус Сіті Холі» для посилення диктатури, – The Economist

Путін використає теракт у «Крокус Сіті Холі» для посилення диктатури, – The Economist

Атака ісламістів завдала удару по репутації російського диктатора та служб безпеки, від яких він залежить.

Володимир Путін — людина, яка любить перемоги, переважно зрежисовані. Сфальшована перемога на виборах з наступним захоплюючим концертом. Запальна промова у День Перемоги. Вісім голів у хокейному матчі. Путін гірше справляється із незапланованими невдачами, воліючи зникнути зі сцени. 2000 року він провалив свій виступ у зв’язку з трагедією на підводному човні «Курськ». Він був відсутній понад добу після невдалого штурму школи у Беслані у 2004 році, під час якого загинуло 186 дітей-заручників. Минулого року, коли Євген Пригожин та його банда найманців попрямували до Москви, Путіна спочатку ніде не було видно, пишеThe Economist.

Тому коли йому знадобилося цілих 19 годин, щоб виступити по телебаченню з короткою розповіддю про масштабний провал розвідки в московському «Крокус Сіті Холі», він потрапив до звичної колії.

Саме звернення мало що дало і, схоже, служило для підстрахування. Путін безглуздо стверджував, що Україна відкрила терористам "вікно" на кордоні, коли вони намагалися втекти з Росії на білому Renault Symbol. Однак Путін не став безпосередньо покладати відповідальність за теракт на Україну і нічого не сказав про угруповання ІДІЛ, яке заявило, що вчинило його.

Почасти небажання Путіна покладати всю відповідальність на Україну може відображати побоювання, що американський уряд має в своєму розпорядженні розвідувальну інформацію, яка може підірвати таку заяву. Можливо, президента Росії бентежить, що його служби безпеки не відреагували на попередження американців про напад, зроблений 7 березня. Справді, за три дні до нападу Путін відмахнувся від цих розвідданих, назвавши їх «шантажем».

Подібний промах мав би наслідки у країні, де владу можна закликати до відповіді. Росія такою країною не є.

Проте атака завдає удару по репутації Путіна та служб безпеки, від яких він залежить. Манеру нападу, внаслідок якого загинули щонайменше 137 людей, не скоро буде забуто.

Виникає багато питань щодо невмілої охорони розкішного закладу, розташованого на північному заході Москви. Незрозуміло чому служба безпеки не змогла оперативно відреагувати. Продюсер шоу, яке проходило у «Крокус Сіті Холлі» за десять днів до теракту, зазначив, що тоді у залі було 200 охоронців.

Деякі незвичайні аспекти нападу — для гаданих джихадистів убивці, схоже, прагнули залишитися живими — викликали конспірологічні теорії, що частина російського істеблішменту могла бути причетна до цієї атаки.

Більш переконливе пояснення полягає в тому, що ісламістське терористичне угруповання скористалося відволікаючими умовами воєнного часу, етнічною напруженістю та економічними труднощами Росії.

Москва надає очевидні можливості для вербування джихадистів з-поміж бідних мігрантів з переважно мусульманських колишніх радянських республік у Центральній Азії. За неофіційними даними, у Росії проживає до 8 млн мігрантів лише з Таджикистану.

Ці мігранти є важливим гвинтиком в економіці воєнного часу, займаючи низькооплачувані робочі місця, які не потрібні росіянам, наприклад, прибирання доріг або будівництво з мінімальною оплатою. Але етнічна напруженість зростає. Путін побічно торкнувся цієї теми в мові про стан справ у країні 29 лютого, знизивши градус своєї колишньої націоналістичної риторики та підкресливши «багатонаціональність» Росії.

Після попередніх криз президент Росії відповідав на будь-який сумнів у своїй владі тим, що посилював її. Коли він нарешті з’явився на публіці після бійні у Беслані, то заявив, що «слабких б’ють» і скасував прямі місцеві вибори. Після цього репресії проти інакомислення і свободи преси стали провісниками майбутніх гірших подій.

Кремль, безперечно, використовує московський теракт як привід для подальшого закручування гайок усередині країни. Деякі з його найлояльніших прихильників закликали скасувати введений у Росії мораторій на страту за тероризм. Ця загроза набуває особливого значення у світлі нещодавно набутої звички Кремля застосовувати цей ярлик до противників режиму.

Громади мігрантів уже відчувають на собі тиск — у великих містах Росії було зафіксовано рейди на мечеті та гуртожитки. Але звинувачення України має пропагандистську цінність, а загроза для трудових мігрантів пов’язана з економічними ризиками.

Ба більше, Путін натякнув, що основні наслідки теракту будуть відчуватися в Україні. Він може використати це, щоб виправдати спроби мобілізувати додаткові війська.

Пов’язані з Кремлем ЗМІ допомагають формувати наратив. Одне з них оприлюднило «розслідування», яке передбачає, що терористи були завербовані українським посольством у Таджикистані.

Активісти групи кібермоніторингу antibot4navalny зафіксували помітне зростання активності ботів у соціальних мережах. Більшість брехливих новин звинувачували в нападі на Україну, а також США та Велику Британію.

Джерело у розвідці України каже, що очікує на активізацію подібних зусиль з використанням непереконливих аргументів для перекладання провини. «Можливо вони почнуть звинувачувати і Францію. Зрештою, чоловіки втекли на Renault», — жартує він.

Нагадаймо, теракт у «Крокус Сіті Холі», внаслідок якого загинули понад 133 особи, став одним із найбільших терактів ісламістів за останні роки. Угруповання «Ісламська держава, провінція Хорасан» взяло на себе відповідальність за цей акт. Фахівці з безпеки вважають цей підрозділ одним із найнебезпечніших у складі ІДІЛ.

За оцінкою RLI, Росія планує використати теракт у «Крокус Сіті Холі» для запуску психологічної та дезінформаційної кампанії проти України та США.

Для Кремля теракт у Росії нині так само вигідний, як була авантюра з «рязанським цукром» 1999 року, підготовлена і керована Миколою Патрушевим. Після спроби заколоту Євгена Пригожина у серпні 2023 року Патрушев взяв на себе частину президентських обов’язків. Наразі теракт у «Крокус Сіті Холі» відкриває Кремлю широкі можливості для інформаційно-психологічних операцій.

Звинувачення України у співучасті у теракті надає можливість відповісти на удари українських дронів та проникнення на кордон "Російського добровольчого корпусу" (РДК). У зв’язку з цим, щоб підірвати міжнародну підтримку Києва, російські сили знову звернулися до психологічних операцій 2017 року, коли поширювалися брехливі новини, які звинувачують київську владу у наданні безпечної гавані для бойовиків ІДІЛ.

crime-ua.com

Wiki