Гундяєв та його церква відкрито заявили про "священну війну" проти України: реакція УПЦ та ПЦУ

Фото:

Після 24 лютого в заявах РПЦ були заклики до миру, але поступово виступи патріарха Кирила (Гундяєва) ставали все більше войовничими. Собор патріарха заявив про "священну війну" проти України й "осатанілого Заходу".

Учасники Російського народного собору під керівництвом московського патріарха Кирила прийняли "наказ", в якому описали російське вторгнення в Україну як "священну війну", де Москва захищає світ від "осатанілого Заходу". Документ оприлюднений на офіційному сайті Московської патріархії, зазначає BBC.

Там також йдеться про те, що "вся територія сучасної України має ввійти в зону виключного впливу Росії".

Українські священники та єпископи УПЦ гнівно реагують на ці заяви, але не всі наважуються висловитися публічно.

УПЦ запевняє, що з травня 2022 року є незалежною від РПЦ. Хоча українська влада з цим не згідна, а спеціальна експертиза держслужби, яка займається релігійними питаннями, чітко вказала, що УПЦ досі є частиною РПЦ.

Заяви РПЦ

Собор прийшов у московському Храмі Христа Спасителя 27 березня. Там назвали "спеціальну військову операцію" (так російська влада і пропагандисти описують війну в Україні) "новим етапом національно-визвольної боротьби російського народу, яка ведеться на землях Південно-Західної Русі з 2014 року проти злочинного київського режиму і колективного Заходу, який за ним стоїть".

"З духовно-морального погляду спеціальна військова операція є Священною війною, в якій Росія та її народ, захищаючи єдиний духовний простір Святої Русі, виконують місію "того, хто утримує", захищає світ від тиску глобалізму і перемоги осатанілого Заходу", — йдеться в "наказі" собору.

У документі також йдеться про те, що "після закінчення СВО вся територія сучасної України має ввійти в зону виключного впливу Росії"

"Можливість існування на цій території русофобського, ворожого Росії та її народу політичного режиму, тобто політичного режиму, яким керують із ворожого Росії зовнішнього центру, повинна бути повністю виключена", — йдеться в "наказі" Російського народного собору.

На початку повномасштабного російського вторгнення в Україну в заявах РПЦ були заклики до миру, але швидко виступи патріарха Кирила стали все більше і більше войовничими.

Ще в березні 2022 року він благословив російські війська на війну.

Кирило і Путін

ФОТО, GETTY IMAGES

На початку 2023 року патріарх Кирило виступив з промовою, в якій закликав духовенство і мирян РПЦ активніше допомагати російським солдатам, які беруть участі у війні проти України.

Весною минулого року патріарх ввів нову посаду – головного військового священника "в зоні СВО".

Реакція УПЦ і ПЦУ

"Українська Православна Церква відмежовується, категорично не поділяє і засуджує викладені в цьому документі ідеї", — йдеться у заяві відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ.

Там кажуть, що УПЦ не підтримує та відмежовується від ідеології "руського миру". А твердження про те, що так звана "спеціальна військова операція" є "священною війною", суперечить базовим принципам християнської моралі.

У керівництві Української православної церкви (Московського патріархату) емоційно сприйняли заяву зібрання на чолі з Кирилом, але відкрито висловлювати свій гнів не наважуються.

“Вони — РПЦ — забивають цвях собі у труну і добивають тих, хто від них залежить у Балтиці, інших країнах. У нас теж, хто на них орієнтується. Вселенська церква має це засудити, помісні керівники церков теж. Від нас різкої реакції чекати не варто, в нас усі залякані зараз”, — розповів ВВС Україна один з впливових єпископів УПЦ на умовах анонімності.

“Цим словам немає жодного виправдання, це єресь! Там немає ні слова “Христос”, “церква”, “Царство небесне” чи “Євангеліє”. Це капець просто! На фоні священної війни — руський мір — це єрунда. У Гітлера було таке ж!” — дуже емоційно далі вів єпископ.

Він визнає, що УПЦ треба ще більше дистанціюватись від РПЦ. Але єпископ прогнозує, що УПЦ не наважиться надіслати гнівного листа патріарху Кирилу про повний розрив, адже тоді “РПЦ оголосять УПЦ розкольниками, як Філарета свого часу”.

війна

ФОТО,РПЦ / Гундяєв публічно благословив російських загарбників на війну проти України, коли дарував ікону командувачу росгвардії

Ще один впливовий єпископ УПЦ заявив ВВС, що навіть не хоче вчитуватись в те, що там каже Кирило.

“Я на це навіть не дивлюся, голову таким маренням не засмічую", — прокоментував ВВС заяву Кирила один із високопоставлених діячів УПЦ.

Такі заяви російських священників — це "ганьба для християнства", написав у фейсбуці Сергій Ющик з УПЦ, який служить священником на фронті.

"Хто дав право людям, зодягненим в священний одяг проповідників миру, війну іменувати священною? Роти не чорніють від цих слів? Війна — це смерть!" — написав Ющик.

Він додав, що пише це в підвалі Часового Яру, до якого підбираються росіяни: "Нема жодного цілого будинку. Жодного. Це "священні снаряди" все зруйнували".

Ющик закликав не приписувати слова російських священників українським вірянам, "стравлюючи усіх у внутрішньому протистоянні".

Митрополит Євстратій, речник автокефальної ПЦУ, після собору у Москві написав у фейсбуці, що "структура Московського патріархату в Україні на чолі з митрополитом Онуфрієм цілком нагадує особу, яка страждає від домашнього насильства, але не здатна порвати з насильником".

"Вони бояться його погроз та переслідування, бояться "піти з дому", тобто вийти з системи МП", — написав Зоря.

Фактично він відкрито повторив те, що й єпископ УПЦ в режимі офрек: "з релігійної точки зору ідеологія "руського міра", яка потужно витісняє з життя РПЦ залишки православʼя і взагалі християнство — це єретичне вчення та новітня форма ідолопоклонства".

Він теж порівняв заяви собору московського собору з часами Гітлера: "це форма нацизму, яка виправдовує агресивну війну, терор, геноцид та інші злочини проти людяності".

Опубліковано у виданні BBC Україна

Wiki