Президент Казахстану підписав закон про криміналізацію побутового насильства

Акція проти домашнього насильства в Алмати

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підписав закон, спрямований на захист прав жінок та безпеку дітей, повідомила президентська пресслужба 15 квітня.

Закон передбачає кримінальне покарання за побої та заподіяння легкої шкоди здоровʼю. Ключовими законодавчими новелами називають криміналізацію побутового насильства, посилення покарання за всі форми насильства щодо дітей та комплекс профілактичних заходів щодо боротьби з домашнім насильством.

За завдавання побоїв у законі прописано штраф до 658 доларів, або залучення до громадських робіт до 80 годин, або арешт до 25 діб. Зараз штрафи та арешт не перевищують 123 доларів та 15 діб. Якщо ці дії вчинені з особливою жорстокістю щодо неповнолітнього та особи, яка здійснює службову діяльність або виконує професійний чи громадський обовʼязок, може застосовуватися обмеження або позбавлення волі на строк до двох років.

Серед іншого закон уперше запроваджує в Казахстані адміністративну відповідальність за цькування неповнолітнього, зокрема в інтернеті. Ухвалений закон також передбачає довічне увʼязнення за педофілію.

Документ встановлює кримінальну відповідальність за доведення до самогубства або схиляння до самогубства з покаранням у вигляді позбавлення волі на строк від пʼяти до девʼяти років. Крім цього, запроваджується нова кримінальна відповідальність за пропаганду самогубства у вигляді штрафу в розмірі понад півтори тисячі доларів.

Мажиліс (нижня палата парламенту) ухвалив закон 28 лютого, Сенат проголосував за поправки 11 квітня.

Упродовж останніх років у Казахстані тема насильства над жінками та сімейно-побутового насильства залишається однією з обговорюваних, зазначає казахська служба Радіо Свобода. Одним із найгучніших випадків стало вбивство Салтанат Нукенової, підозрюваним є її чоловік, колишній міністр економіки Куандик Бішимбаєв.

Ухвалення закону «Про протидію сімейно-побутовому насильству» активно домагалися правозахисники та фем-активістки.

Правозахисники говорять про «феміцид на всіх рівнях» у Казахстані. Вважається, що щороку внаслідок ґендерного насильства в Казахстані гине близько 400 жінок, при цьому лише 40% справ доходить до суду і лише деякі такі злочини набувають широкого розголосу.

У Казахстані, як і в Росії, у 2017 році ухвалили поправки, які декриміналізували відповідальність за побої.

Форум

Wiki